Jogi Iránytű

Dr. Gáncsos László ügyvéd

Dr. Gáncsos László ügyvéd

Mit kell tudni a felszámolási eljárásról?

2019. február 21. - Dr. Gáncsos László

 

Alapvetően felszámolási eljárás az alábbi esetekben fordul elő:

1.  Ha mi indítunk felszámolási eljárást egy másik céggel szemben,

2.  Cégünk ellen indítanak felszámolási eljárást, illetve,

3.   Saját magunk ellen adunk be felszámolási kérelmet.

Nézzük meg mi történik, ha a cégünk ellen felszámolási eljárást indítanak. Ebben ez az esetben a bíróság megküldi részünkre a levelet, amely tartalmazza a felszámolás kérő követelését. Ha nem tudjuk igazolni a másik fél jogtalan követelését, vagy hogy kifizettük a tartozást a bíróság elrendelheti cégünk ellen a felszámolási eljárást és kijelöli a felszámolót.

Azonban hiába fizettük ki a tartozást a felszámolási eljárás megszüntetésére vonatkozóan nincs azonnali vissza út. A cég felett ettől fogva már a felszámoló rendelkezik. FONTOS, hogy innentől kezdve nem járhatunk el a cég nevében, hiszen bűncselekmények sorozatát követhetjük el.

Szeretném felhívni a figyelmet, hogy a hitelező perelheti az ügyvezetőt is, aki magánvagyonával felel a fennmaradt tartozásokért, ha a cég vagyonát kimenti rosszhiszeműen.

A felszámolási eljárások zöme adótartozásokból, banki hitelekből, kintlévőségekből és egyéb módon szoktak kialakulni. Amennyiben a cég komoly tárgyi eszközökkel rendelkezik érdemes csődvédelmet kérni. Ezen túlmenően van további lehetőségünk önfelszámolási kérelem benyújtására, ez a leggyakoribb eset.

Mik a gyakori problémák a felszámolási eljárás során? Az alábbiakban említünk néhány példát.

1.   Könyvelésben tárgyi eszközök vannak, amelyeket az ügyvezető nem ad át a felszámolónak.

2. Házipénztárban lévő összeg átadását kéri a felszámoló, ha ez nem kerül átadásra az ügyvezető sikkasztást követ el.

3. Gyakori eset, hogy az ügyvezető a felszámolási eljárás megindítását követően cég vagyontárgyait eladja, bankszámláját kiüríti. Ebben az esetben is csődbűncselekmény, sikkasztás valósul meg.

4. A felszámoló abban az esetben is büntető feljelentés tehet, tesz, ha kiderül, hogy a cég nevén autó, ingatlan található és az nem szerepel a könyvelésben.

5.   Büntető feljelentés von maga után az is, ha az ügyvezető nem adja át a könyvelést a felszámoló részére, megjegyzem, hogy a cégvezető felelőssége a zárómérleg elkészítése is.

6.      Másik gyakori probléma, amiről megfelejtkezik egy cégvezető, mégpedig, hogy a felszámolási eljárás alatt az adóhivatal 5 évre visszamenőleg adóellenőrzést tarthat, ami szintén további büntetőjogi szankciókat vonhat maga után.

Igyekezzünk a felszámolóval jó kapcsolatot kialakítani és vele együttműködni. A felszámoló adhat meghatalmazást jogi képviseletre.

Az ügyvéd képviselheti a felszámolási eljárás alatt álló céget, annak volt ügyvezetőjét a felszámoló előtt.

Milyen büntetőjogi következmények lehetnek? Íme néhány példa:

1.      Csalás

2.      Sikkasztás

3.      Csődbűncslekmény

Felszámolási eljárás menete:

1.   Ha önfelszámolási kérelem útján indul, akkor a tagok taggyűlésen elhatározzák a cég felszámolását tekintettel arra, hogy a társaság részéről nem lehetséges a hitelezői igények kielégítésére.

2.    Ha a hitelezők indítanak felszámolási eljárást többszöri fizetési felszólítást követően. A felszámolási eljár megindítása ÜGYVÉDI KÉPVISELETTEL lehetséges.

A felszámolási eljárási kérelmet minden esetben az illetékes bírósághoz kell benyújtani, amely megállapítja a fizetésképtelenséget, ezt követően megküldi a felszámolást elrendelő iratot, kijelöli a felszámolót, felszámoló társaságot.

A felszámoló felveszi a kapcsolatot az ügyvezetővel, bekéri az iratanyagokat.

Természetesen a felszámolási eljárásból több módon is ki lehet jönni, minden esetben forduljanak ügyvédhez.

Felszámolási eljárást csak végső esetben kezdeményezzenek az adós céggel szemben, ügyvéden keresztül vegyék igénybe a fizetési meghagyásos eljárás intézményét, erről korábban már írtam egy cikket, ami itt elolvasható:

https://jogiiranytu.blog.hu/2019/01/15/fizetesi_meghagyasos_eljaras_621

 

Jogi probléma esetén haladéktalanul kérjen jogi segítséget.

 

A Facebook oldalon még több friss és érdekes bejegyzést olvashattok:

 

https://www.facebook.com/drgancsoslaszlo/

 

Amennyiben hasznosnak találtad a cikkemet, kérlek nyomj egy like-ot és kövesd blogomat.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jogiiranytu.blog.hu/api/trackback/id/tr9014640862

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása