Jogi Iránytű

Dr. Gáncsos László ügyvéd

Dr. Gáncsos László ügyvéd

Végrehajtási joggal terhelt ingatlan – Megvegyük?

2019. február 24. - Dr. Gáncsos László

2019-et írunk, a lakáspiac csúcsokat dönt, mind a piaci árakat nézve, mind az adásvételek számát tekintve. Évente több tízezer lakást építenek, majd értékesítenek. A lakás vásárlás során esetenként több tíz lakást is megnézünk, mire megtaláljuk álmaink lakását, ezt követően jön a második tortúra az adásvételi szerződést megelőző átvilágítás, amikor is kiderül milyen jogok, terhek vannak bejegyezve az ingatlanra.

Jön a riadalom, hogy „Jézusom megint kereshetek hónapokig egy jó ingatlant, soha nem találom meg a tökéletes otthont.”

Végrehajtási joggal terhelt ingatlant meg lehet vásárolni? IGEN! A végrehajtási jogtól függetlenül az ingatlan forgalomképes.

Ilyen esetben a legfontosabb dolog, hogy az ingatlan a vevő részére tehermentesen és beköltözhetően kerülj a tulajdonában. Tehát a végrehajtási jogot töröltetjük a tulajdoni lapról. Nézzük meg, hogyan érhető el a végrehajtási jog törlése.

A végrehajtási jog

Ha egy ingatlan tulajdoni lapjára végrehajtási jog van bejegyezve az azt jelenti, hogy az ingatlan tulajdonosával szemben végrehajtási eljárás van folyamatban és ennek során a végrehajtó az ingatlant lefoglalta, amelyet követhet egy árverésen történő értékesítés.

Az ingatlan továbbra is forgalomképes, tehát megvásárolható, hiszen a végrehajtási jog az adott dolgot terhelni, nem pedig a személyt. Tehát ha egy ilyen ingatlant vásárolnánk meg akkor nekünk, mint új tulajdonosok is kötelesek vagyunk tűrni a végrehajtási eljárást. Tehát rendszerint nem sérti az adásvétel a végrehajtás célját, azonban a végrehajtást kérő érdekét az utólagos jelzálog bejegyzés sértheti, ugyanis akinek a javára a jelzálog bejegyzés szól, az előbb jut pénzéhez, mint maga a végrehajtáskérő.

Mire ügyeljünk?

Tehermentesen jussunk az ingatlanhoz, hiszen önmagában az tulajdonos változás nem szünteti meg a végrehajtási jogot. Az eladóval állapodjunk meg a tehermentesítésben.

Hogyan tehermentesítsük az ingatlant?

Alapvetően jogi biztosíték a vevő számára az adásvételi szerződés szokásos eleme, hogy az eladó per – teher- és igénymentesen tulajdonjogot ruház át a vevőre, amiért szavatosságot vállal.

Ilyen esetben a tehermentesítés a vételárból történik, azonban ennek során ügyelni kell arra, hogy a vevőnek ne adjuk át a vételárat abból a célból, hogy a későbbiekben ő tehermentesíti az ingatlant. Gyakorlatban úgy történik, hogy a végrehajtási jog törléséhez szükséges összeget közvetlenül a vevő, vagy a bank utalja át a végrehajtó számlájára. Ezt követően, amint a terhek törléséről a nyilatkozás kiadásra került, akkor történik a fennmaradt vételár megfizetése az eladó részére.

A lakás birtokbaadásának legjobb módja, hogy az adásvételi szerződéssel egyidejűleg vagy a vételár folyósítását megelőzően az ingatlan kiürítésre kerül.

 Jogi probléma esetén haladéktalanul kérjen jogi segítséget.

 

A Facebook oldalon még több friss és érdekes bejegyzést olvashattok:

 

https://www.facebook.com/drgancsoslaszlo/

 

Amennyiben hasznosnak találtad a cikkemet, kérlek nyomj egy like-ot és kövesd blogomat.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jogiiranytu.blog.hu/api/trackback/id/tr5714646707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása